Xplore - nowe rozdanie w echosondach Humminbird.

     Dawno nie pisałem tutaj czegoś większego, a doświadczenia FB pokazały, że dziś jest- a jutro może go nie być. Wrócę zatem do blogowania, bo i łatwiej mi to pisać, i będzie jakaś gwarancja, że zostanie dla Czytelników w razie incydentow fejsbukowych typu przejęcie konta czy donosicielstwo chorych z głupoty ludzi. 

Do rzeczy. 

Humminbird XPLORE

Są. Dwie premiery sprzętowe na rok 2025, z tym..... że nową echosondę Xplore nieco testowałem już w listopadzie. To przywilej bycia w Team Humminbird & Minnkota Polska. )

Co się zmienia? najprościej powiedzieć- wszystko. To nie żart, Humminbird zupełnie zmienił hardware i software w swoim urządzeniu, nowym będzie także przetwornik o nazwie CMSI - Compact MegaSide Imaging. 

Ploter:

Awers

Rewers


Trzy wielkości matrycy: 9, 10, 12 cali przekątnej, touchscreen. Zoptymalizowany pod kątem użycia technologii live- chodzi o proporcje ekranu. Rozdzielczości: 1024x720 dla 9 cali oraz 1024 x 800 dla 10 i 12 cali. Brak rozmiaru 15 cali moim zdaniem jest pozostawieniem sobie furtki na przyszłość, by dodać ten rozmiar do linii sprzętu. Xplore ma zastąpić Helixy i Solixy, oba te urządzenia występowały w rozmiarze 15 cali, więc to nie czy - ale kiedy nastąpi. Wcześniejsze modele są na wyprzedażach obecnie, importer zapewnia wsparcie i dostęp do części serwisowych, także śmiało można szukać Helixów czy rzadziej  widzianych Solixow. 

Kompatybilność w ramach sieci One Boat Network- z urządzeniami Solix G3, Apex i oczywiście Xplore- za pomocą sieci Ethernet. 

Obsługa przetworników: Xplore ma obsługiwać przetwornik CMSI, Mega360, MegaLive 1 i 2                Komunikacja:

Ethernet dla sieci One Boat Network - jedno gniazdo Etheretowe dla podłączenia silnika dziobowego lub innego sprzętu. Przy większej ilości urządzeń w sieci Ethernet- nieodzowny będzie 5 port Ethernet Switch. 

NMEA2000 dla osprzętu ( będzie antena zewnętrzna z kompasem AS HS Precission w wariancie NMEA2000. 

WiFi- dla aktualizacji urządzenia

Bluetooth- powiadomienia z telefonu na ekranie oraz synchronizacja z aplikacją OneBoat Network- przesył waypointów itp. 

Interfejs:

- ekran dotykowy oraz panel przycisków ekranowych do nawigacji. Dodano osobny przycisk zrzutu ekranowego, z Helixów została odziedziczona idea programowalnych przycisków. 

Menu:

Tu zmian jest zdecydowanie najwięcej. Bardzo dłuuugo oczekiwana decyzja Humminbirda. Podobnie jak w Solixach i Apexach widok główny zawiera zestaw widoków oraz osobne submenu - narzędzi. 

Nowy interfejs Xplore ale także i Solix G3/Apex  po aktualizacji


        Widoki- czyli ekrany robocze. Zmienione zostały archaiczne szablony z procentową wielkością pól roboczych na prostszy widok z regulacją okien on touch. Nie ma co prawda płynnej regulacji wielkości okienek i nie spodziewam się tejże, ale i tak jest lepiej niż było w poprzedniej generacji sprzętu. Może z czasem zostanie to dodane? Nie wiem. W każdym razie jest wygodniej i szybciej tworząc własną kompozycję ekranu roboczego z różnych widoków. 

         Sama architektura menu jest bardzo wygodna- panel obok widoku głównego, po prawej stronie a nie okna pop up zasłaniające cały widok. Przyciski ekranowe- są dostępne na każdym  oknie w danym widoku roboczym- po aktywacji czyli dotknięciu tegoż. Dla obrazowania sonarowego z przetworników pawężowych jest to zasięg i czułość, dla map -zoom. 

Przyciski ekranowe oraz nowy look menu - po prawej stronie ekranu


Sterowanie parametrami obrazowania echosondy na ekranie jest teraz bardzo proste. Podstawowym parametrem jest czułość - a ta jest dostępna i na ekranie i na panelu przycisków.

Zmienione zostały nazwy kolorów obrazowania bocznego, przyjęły one wariant znany ze świata przynęt a nie numeryczny jak do tej pory. Kosmetyka po prostu. Sonar 2d otrzymał tyle wariantów kolorystycznych.....jakby to było podstawowe obrazowanie obecnie :) jest ich ponad 20, no ale umówmy się, że obecnie pełni to już funkcję uzupełniającą wyłącznie. W każdym razie jest kolorowo.  

Przetwornik

    Dedykowanym przetwornikiem pawężowym będzie tutaj urządzenie o symbolu

 XM 14 HW CMSI+ T 

Kompaktowy XM14 HW CMSI T


Nie będzie on generował sygnału w częstotliwości 800KHz, obniżono też częstotliwość- górny zakres to obecnie 1,1MHz. Podstawowa częstotliwość w naszych warunkach to 455KHz- jest bez zmian. Sam przetwornik fizycznie jest mniejszy, mniejsze zatem będą emitery sygnału czyli piezoelementy. Obrazowanie tradycyjne bez zmian czyli DualSpectrum 140-220KHz. Przetwornik ten będzie kompatybilny z Solixami, Apexami. W drugą stronę- czyli obecny przetwornik XM 14 HW MSI+ będzie obsługiwany przez Xplore w trybie sieci, czyli np. po połączeni z Solixem/Apexem używającym obecnego przetwornika - będzie częstotliwość 800KHz - jeśli ktoś jej potrzebuje użyć. Na dzień  pisania tego tekstu - 11. 12.2024 nie testowałem nowego przetwornika, ale jeśli będzie taka okazja - to oczywiście to zrobię. 

Mapy i nawigacja

- Podstawowa w sensie dostępności ale funkcjonalnie zaawansowana batymetria to AutoChart Live i nakładki głębokości, twardości dna i połaci roślinności. Wymaga oczywiście karty ZeroLines. Nie byłem w stanie dotąd stwierdzić, czy jest nakładka Mosaic- nie było przetwornika do Xplora w rękach

- Navionics to jedyny dostępny u nas pakiet map obsługiwany przez Humminbirdy, sprawdzę przy okazji jak to wygląda jeśli chodzi o kolorystykę w wariancie podstawowym, bo w Helixach było słabo pod tym względem.

- Mapy custom, czyli te z oprogramowania AutoChart Pro- obsługa w pełnym zakresie łącznie z mapami SI oraz plikami graficznymi typu mapa sprzed napełnienia zbiornika, podkład satelitarny itp. 

Kompatybilność z silnikami dziobowymi MinnKota - tutaj bez zmian, czyli najszersza gama silników jednego producenta na rynku od 12 do 36V, bardzo sprawnie działająca w sieci Ethernet oraz oferująca wygodne funkcje nawigacyjne i dla wędkarzy. 

GPS  - jest nowy, poprawiony względem poprzednika. Ponoć przewyższa precyzją obecną antenę AS HS Precission. W praktyce widać jaka poprawa nastąpiła na widoku mapy i linii kursu- tej zielonej. Heading jest wyliczany szybciej, linia kierunku nie skacze już na widoku mapy. To ułatwienie nawigacyjne  i jednocześnie zwiększenie dokładności na wodzie przy oznaczaniu miejscówek. 

Waypointy nowy system zarządzania nimi, mnogość kolorów, ikon, grupowanie oraz wybieranie z widoku mapy grup waypointów do skopiowania lub przesłania do aplikacji - za pomocą funkcji obrysu grupy waypointów. 

Ocena subiektywna. 

- wprowadzone zupełnie nowy sprzęt, odcinając się od najpopularniejszego u nas modelu Helix. To skrócenie drzewka modelowego i zwiększenie finansowego progu wejścia w 9 calowy sprzęt od Humminbirda. Helix zostanie ale w rozmiarze 7 cali, który fajnie obrazuje ale obecnie nie jest już standardem wielkości na rynku. Za to przydatny na lodzie, tworzenia sieci z dziobówką.

- zrobiono potrzebne zmiany w hardware i przede wszystkim firmware, czyli nowe bardzo przyjazne użytkownikowi menu

- nowy przetwornik  z jednej strony będzie robił mniej problemów przy instalacji (zaciemnianie stopą silnika), ale z drugiej strony nie oferuje możliwości KHz obecnych przetworników. 

- 4 rdzeniowy procesor w Xplore i nowe firmware nie bez powodu opisane jest przez producenta jako ligtning fast. Faktycznie to działa bardzo szybko. Responsywność menu, zoom mapy- sprawdzałem i jest tu duża poprawa. 

- czym się to różni od obecnych Solixów G3? Przede wszystkim 4 rdzeniowym procesorem i( Solix i Apex mają 2 rdzenie)  stosownie większą szybkością działania. Przetwornikowo Solix może okazać się lepszy jeśli chodzi o wszechstronność jak i .......zasięg MSI+

- czym się to różni od Helixa? wszystkim, począwszy od przyłączy do ekranu dotykowego

- czym się to różni od Apexa? niższą rozdzielczością - Apexy są FullHD, wielkością matrycy- Apex startuje od 13 cali, Xplore tak jak i Solix ma 1 gniazdo Ethernet , brak HDMI , nie ma już interfejsu NMEA0183, brak modułu sonarowego dużej mocy ( Apex ma 2KW z dodatkowego gniazda) możliwe, że mniejszy zasięg w MSI + , bo stare przetworniki miały w tym zakresie 500ft side to side dla Apexa a Xplore ma mieć 400 Side to Side

Xplore jest nowym otwarciem Humminbirda na rynki, wyciągnięciem wniosków z tego, co dzieje się w światku sonarowym i dostosowaniem tego do obecnych trendów - prostota, user friendly, kafelki na ekranie. Hardwarowo spore zmiany również i nie mogę się doczekać, aż przyjrzę się temu sprzętowi podczas własnych testów  na wodzie, które się odbędą mam nadzieję niebawem. 

A tutaj materiały producenta:











Komentarze

  1. Dzień dobry. Czy dobrze rozumiem, że do Xplore można podłączyć przetwornik od Helixa? Jaki konkretnie model? Ciekaw jestem czy zmiany nie przełożą się negatywnie na obrazowanie boczne. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, nie można tu podpiąć przetwornika od helixa, bo helix ma 9 pin złącze a apex/solix/xplore- 14pin, stąd nazwa przetwornika 14 HW CMSI

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sonar boczny obrazuje ryby? Przegląd screenów od różnych marek echosond.

Subiektywnie o echosondach z sonarem bocznym w rozmiarze 7 cali- bez ekranu dotykowego.