Elite Ti2

Pierwszoliniowy żołnierz to wojskowy w pełni wyszkolony, uzbrojony i efektywny na polu walki. Taka też jest Elita Ti2 w warunkach wędkarskich. Patrzę na różne fora, na zachodzie i wschodzie. Wątki o Elitach są częste i długie. To świadczy o popularności tego sprzętu. Dlaczego? Może poniższe rozważania pomogą to zrozumieć. 

       To druga generacja udanego modelu średniego tieru od Navico, który oferuje interoperacyjność z osprzętem kompatybilnym z siecią  NMEA2000, sonarem bocznym oraz ma ekran dotykowy. Choć może nie do końca, ale to tym za chwilę.

Model Ti2, który dostępny jest obecnie w promocyjnych, wyprzedażowych cenach, warto poszukać – jeśli ktoś myśli o korzystnej relacji ceny do jakości urządzenia. Czym się różnią zatem Ti od Ti2? Generalnie, dla wędkarza- jedynie przetwornikiem oraz softem w echu, który wspiera proces obróbki sygnału z przetwornika- Active Imaging. Ale to duże upgrade vs. przetwornik Totalscan czy LSS-2. Miałem Totalscana i 3in1 obecnej generacji, widziałem co dają na wodzie.  Ti2 dostępne jest w 3 wielkościach: 7, 9,12 cali, gdzie największy rozmiar ma sensownie wyglądającą rozdzielczość 1200x800 pxl.

Strona 51 poniższej instrukcji daje wgląd na sprawy czysto techniczne.

Elite Ti2 Installation manual (lowrance.co.za)


Garść screenów z Elitek 9 i 7:








Rosyjski Świat Echosond nadaje test na wodzie Ti2, od 1.25min. 





 Subiektywnie- zalety  Ti2:

+ Najlepsza obecnie relacja ceny do jakości na rynku, sprawdźcie ceny, szukajcie, pytajcie, targujcie się. To niewiele kosztuje, a pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy.

+ To jest sprzęt typu plug&play, najłatwiejsze regulacje SI/DI spośród wszystkich urządzeń. Wybór palety kolorystycznej+zakres zasięgu+suwak kontrastu to wszystko, co potrzeba, by wstępnie wyregulować obraz w wysokich khz.

+ Tworzenie dowolnej kombinacji okien ekranu roboczego- to co potrzebne i koniec, żadnych wypełniaczy.

Jak to zrobić, pokazałem w tym materiale, choć obraz pochodzi z echa o lepszym ekranie, ale zasady nastaw, organizacji okien roboczych są te same:

Na wodzie ( I ) NSS EVO3+ Totalscan na płytkiej wodzie. 

+ Funkcja Fish Reveal, która łączy odczyty w toni z obrazem dna w wysokich khz. Są koledzy, którzy twierdzą, że istnieje duże przekłamanie w tej funkcji- ja jej nie używałem mając przetwornik Totalscan/3in1, nie mam zdania w tej sprawie.

+Ekran dotykowy, a w zasadzie panel dotykowy. Nie jest to full touch screen jak w modelach wyższych czy Simradzie Go, ale zapewnia dość sprawną obsługę potrzebnych funkcji. Jeżeli ktoś twierdzi, że zaletą konkurencyjnego produktu jest brak ekranu dotykowego, a w późniejszych materiałach palce biegają po tym niedotykowym ekranie w pierwszym odruchu, by ustawiać, regulować , to……

+ Jakość  obrazowania SI, także na płytkiej wodzie, gdzie produkcja obrazu na metrowej wodzie to 20m na stronę w 455khz.

Tutaj materiał na tę okoliczność:

https://youtu.be/vUqW1gqc4Z8

+ Opcje mapowe, darmowe: nakładanie danych o głębokości- Genesis Live,  nakładanie danych struktury dna – nakładka struktury, o której niedługo zapodam materiał. Więcej o tych sprawach nie będę pisał, odsyłam

Tutaj:  Porównanie systemów mapowania na wodzie: Genesis Live, Live Autochart, Quickdraw, Realbathy 

+ Możliwość wpięcia w sieć NMEA2000, gdzie pierwszym wyborem powinien być kompas/gps Point1, można za pomocą tego plotera sterować silnikiem dziobowym Motorguide Xi3/Xi5 ( ale realnie to nie działa :(  )lub Lowrance Ghost

+ Możliwość mirrora na ekran smartfona/tableta poprzez aplikację Link, procedurę pokazałem tutaj: Parowanie urządzeń Lowrance/Simrad z aplikacją Link.   niekiedy pojawiają się problemy z jakością obrazu, traktuję to jako bajer, ale jako opcja ciekawa- bo np. można posadzić tablet na konsoli kierowniczej a na dziobie, tam gdzie wędkujemy – stawiamy ekran główny.

+ Zapis danych i ich obróbka w różnych programach- od bezpłatnej aplikacji SonarViewer, Darmowe programy do przeglądania echogramów- zapisów obrazu sonaru czyli logów. 1 SonarViewer 

 poprzez DrDepth a obecnie Reefmaster, któremu to poświęcę zimą sporo czasu.

+ Duża dostępność map socjalnych na portalu Genesismaps.com-  tutaj jak się tam zalogować: https://youtu.be/Q3JuLzSj4lk  kompatybilność z mapami Maximapa.

Subiektywnie- minusy Ti2

-Niższa, niż by się chciało, rozdzielczość - by w pełni wykorzystać jakość Active Imaging. Wszystko jest ok, do momentu zoomowania.(ekran 7 i 9) Wtedy ziarno straszy po oczach. Z drugiej strony rozumiem producenta i gradację modeli , nie można mieć w tych czasach topowych rozwiązań za niewygórowaną cenę, ale np. taki Helix 8 ma sporo więcej pxl pionie a różnica w cenie nie jest duża….

- Matryca: brak full touch screen , panel dotykowy ma martwe strefy, gdzie podczas przesuwania kursora może to przeszkadzać. Simrad Go ma  lepszej jakości matrycę, full dotyk , obraz jest po prostu lepszy.

-Wydajność sprzętowa- duża ilość map na karcie pamięci wczytanych do echa oraz uruchomione nakładanie danych- w sposób widoczny spowalniają pracę.. Sposób na to jest taki, żeby nie ładować dużej ilości map do ekranu na raz, oszczędnie gospodarować podkładem satelitarnym dla map, bo to waży w pliku.

- Cyrki z ekranem w domu- czyli konieczność uziemienia aku, by działał panel dotykowy. Po prostu tak było w Ti, jest w TI2, mam nadzieję że Elite FS będzie wolne od tego rodzaju efektów specjalnych podczas nauki obsługi na sucho, w domu.

Pozostałe moje marudzenie dotyczy przetwornika AI 3in1, dotyczyć będą każdego ekranu z tym ducerem, więc nie ma znaczenia czy to Ti2 czy HDS Live 16 ;)

- 3in1 jest dużym przetwornikiem po gabarycie , bassboaty z jakcplate nie mają problemu z zaciemnianiem SI przez stopę silnika, u nas – zwłaszcza na pontonach, przy elektryku jako głównym napędzie , bywa różnie. Ratunkiem może być pantograf, albo odwrócenie przetwornika i schowanie go pod ponton i  jednoczesne odwrócenie stron SI w echu. Ziarniste 800khz z przetwornika 3in1 oraz szerokie, czarne pasy na styku toni i dna. To po prostu kwestia czysto techniczna przetworników z 800khz, bo w garminowskim tak samo paski zaciemniające są. 

-Jednozakresowy przetwornik w trybie DI, gdzie jest tylko 455khz, konkurencja ma lepiej i to dużo. Te obrazowanie jest pomocne w separacji np. sandaczy wklejonych w dno. W ogóle Navico zostało z tyłu z przetwornikami combo, gdzie konkurencja ma je od dawna (MSI+), lub właśnie wprowadza (GT56)

O czym warto pamiętać na wodzie z Ti2:

- Zapisuj logi sonaru, niezależnie od nakładek danych typu Genesis/Struktura. To nie kosztuje dużo, a daje duże możliwości później, bo są nawet darmowe opcje na zrobienie sobie mapy At5 ,która będzie użyteczna w echu i co najważniejsze, będzie w nim działać.

-Przy nastawach SI/DI-koniecznie obniż kontrast  auto, zobaczysz więcej szczegółów dna, odczytów ryb na SI. Ile obniżyć? To zależy od palety kolorów i głębokości. Nie ma reguły. Generalnie pływać na ciemniejszym, ale równomiernie doświetlonym ekranie – będzie większy zasięg czytelnego obrazu na boki.

- Kolory SI/DI- do świecenia ryb najlepsza jest paleta niebieska. Bardzo podobna w nastawach jest stara sepia Lowrance, bursztynowa jest uniwersalna, pokaże i rybę i strukturę, ale trzeba modyfikować kontrast. Jeżeli jest możliwość, a ekran mniejszy – użyj jednej z tych sztuczek na wodzie : Sztuczki z sonarem bocznym w urządzeniach od Navico- Lowrance/Simrad. 

- Zagospodaruj ekran optymalnie: na dole SI przez całą jego szerokość, powyżej okno mapowania lub sonarów DI/tradycyjnego. Czasami widuję podziały ekranów takie jak w Garminie/Raymarine- że SI jest z boku, małe i słabo czytelne. Nie tędy droga.

- Jeśli pływasz po zaporówce, rzece i mapujesz poprzez Genesis Live, to pilnuj stanu wody, jeśli się zmieni, koryguj opcjami offsetu przetwornika. Bez tego, mapa będzie ponownie rysowana, psując to, co było zrobione wcześniej.

- Nie bój się dużego zasięgu w 455khz, spokojnie 40m  na stronę i więcej- warunek to odpowiednia, niezbyt jasna paleta kolorów i podzielenie ekranu tak, mieć osobno lewą i prawą stronę SI. W ten sposób szybko znajdziesz zmiany głębokości, większe ławice ryb- zwłaszcza na nieznanej wodzie.

- Pochowaj pasek odczytów, jeśli nie jest potrzebny- obraz będzie zawsze trochę większy, zrobisz to poprzez przycisk sieciowy, gdzie włączasz/wyłączasz pasek danych. W tym samym miejscu regulujesz wielkości okien roboczych na ekranie oraz więcej czynności.

- rób screeny poprzez naciśnięcie przycisku strony i power razem, komórka niby szybsza, ale zdjęcia pokazują nie tylko to, co chciałoby się utrwalić. 

Komentarze

  1. Dlaczego nie działa sterowanie silnikiem motorguide?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Silniki Xi3/Xi5 produkowane od końca 2018r. mają nowy moduł GPS, który nie współpracuje softowo z echem/lub też istnieje problem w jego współpracy z bramką Motorguide Gateway Kit. Efekt jest taki, że nie działa kotwiczenie do wskazanego na ekranie echa waypointa oraz pływanie po trasie zrobionej na ekranie echa. Włożyłem dużo starań by sprawę naglośnić, moje filmy pokazujące dysfunkcję tego sterowania zostaly wysłane do ParkerPoland a stamtąd do serwisu Motorguide. Ponoć ma wyjść update softowe do silnika, by załatwić problem, ale nie widać go już prawie dwa lata....
      Silniki sprzed 2018r dzialają bezproblemowo- testowaliśmy z kolegą na mojej sieci.

      Usuń
    2. Masakra. Właśnie kupiłem taki silnik i teraz przymierzam się do echa...

      Usuń
    3. Spokojnie, daj im jeszcze trochę czasu ;) A tak poważnie, to rozwiazanie problemu jest już testowane przez grupę testerów od nich, mam nadzieję, że będzie. Mnie też to cholernie boli, bo planowanie tras miało mi pomóc w robieniu map a póki co trzeba robić tradycyjnie, po liniach wyznaczonych w reefmasterze. Jest rozwiązanie alternatywne, są ludzie daleko stąd, którzy ten problem rozwiązali dodatkowym urządzeniem wpinanym w sieć nmea, ale to wymaga kupna sieci nmea i kompasu point1 oraz ich pudełka. Jak nie będzie wyjścia, w sensie MG nie da rady do wiosny się uwinąć, pewnie to kupię, bo sieć i kompas mam.

      Usuń
    4. Widzę że jest Pan prawdziwym pasjonatem i fachowcem w tej dziedzinie. Wielki szacunek....

      Usuń
    5. Dzielenie się wiedzą, to mój zawód ;) A w tej materii działam od lat na różnych forach, w końcu ruszyłem z projektem tutaj- pod własnym szyldem.
      Za dobre słowo dziękuję. To zawsze dodaje mocy twórczej . Jak sprawa MG będzie rozwiązana, oczywiście napiszę , bo to będzie duża sprawa dla mnie.
      Pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Nowy Rok życzę.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiesz, one tam są, w każdej instrukcji to napisano- ale wymagają magicznego kodu. Nie zajmuję się sprawami polityki cenowej czy tą sprawą, ale wiem oczywiście, że tak jest. Tylko overall- to nie jest problem nauczyć się tych kilkunastu pojęć z angielskiego, poza tym siłą sprzętów od Lowrance jest to, że nie trzeba tam grzebać za wiele, bo i nie ma w czym. Natomiast w takim Helixie, bez polskiego menu- byłoby ciężej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z tą wydajnością sprzętową nie jest tak źle. Podkładu satelitarnego nie testowałem, ale mam podkład OpenSeaMap który waży ok 1GB, mnóstwo map Genesis i swoje z Reefmastera i chodzi płynnie. Ogólnie w tym temacie jest coś na rzeczy i zależy to moim zdaniem od karty pamięci. Przerobiłem kilka i okazuje się, że stara karta 8GB class 4 pracowała idealnie, a nowa 16GB class 10 już powodowała lagi gdy włączony był zapis logów, a niby powinno być odwrotnie. Aktualnie używam Sandisk Extreme 32GB i jest super.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piotrek, może to było to, o czym piszesz. Ja, naczytany teorii, że 10 class musi być - tylko takie miałem i u kolegi co mapy testowaliśmy- przycinało.

      Usuń
    2. Żeby było ciekawiej to na karcie mam jeszcze mapę C-MAP MAX-N+ Baltic Sea Continental która zajmuje 9GB. Ale karta jest klasy U3 więc to też inna bajka.

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł . Brawo dla takich ludzi jak Ty . Przymierzam się do kupna echa i myślałem o czymś z Germina 7 lub 9tke ale czym więcej czytam to tym gorzej . Nie jestem młody rocznikiem i te wszystkie oznaczenia to dla mnie trochę obce . Moje pytanie do Ciebie jest takie ? Jakie zaproponowałbyś echo ? dla amatora . Nie zależy mi na mapowaniu , nie pływam po dużych zbiornikach , interesuje mnie aby zajefajnie pokazywało co jest pod łodzią , co tam pływa no i wyraźne rysy ryb

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ti jest lepsze, bo szybciej je poustawiasz na wodzie- zwłaszcza w SI, Di. Będzie dziś wpis porónawczy- w zasadzie same screeny od Ti2 vs carbon/live/simrad nns evo3 ,zobaczysz jak realnie to obrazuje na tle 2x droższych ekranów. Problem z Ti2 jest taki, że za chwile będzie wyprzedana, na zachodzie skończyły się już promocje, u nas 9 cali to powyżej 4,5tysia chodzi a to niemało pieniędzy jest. Garmin 9 cali będzie wygodniejszy na wodzie od ti2 7 cali, bo większy. Z nastawami trzeba poćwiczyć i cieszyć się na wodzie- oby było co elektroniką wyszukiwać, bo krucho ostatnio się robi . Hooka Reveal zobacz, jest w porównywalnej cenie do Strikera, menu podobne do elity, łatwość obsługi też.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Subiektywnie o echosondach z sonarem bocznym w rozmiarze 7 cali- bez ekranu dotykowego.

Humminbird Helix - który model wybrać?

Przetworniki podlodowe- przegląd, możliwości, kompatybilność.