Humminbird Helix 8,9,10

 Humminbird Helix8, 9,10 G3/4 MSI+

Dlaczego nie 7mka i 12tka? 7 cali ma mniejszą rozdzielczość 800x480 pxl oraz nie wspiera MegaSI+ czyli wzmocnionego Mega Imagingu od HB. Ma po prostu słabszy przetwornik znany z poprzedniej generacji. 12cali jest zwyczajnie drogie. Patrząc  na to, co optymalne w relacji cena/jakość/możliwości- linię Helixów zawężam do tych trzech modeli.

Wszystkie mają rozdzielczość 1024x600pxl- czyli są równe GPSMAPom z serii 9xx od Garmina.

Wariant N- network, umożliwia spięcie z osprzętem dodatkowym, np. silnikami dziobowymi MinnKoty i-pilot link.

Linki do specyfikacji:

HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N | Humminbird (johnsonoutdoors.com)

HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N | Humminbird (johnsonoutdoors.com)

HELIX 10 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N | Humminbird (johnsonoutdoors.com)

Subiektywnie – plusy Helixów:

+Msi+ dostępny ze stockowym przetwornikiem.  Produkcja w Mhz jest czytelna do głębokości 12-13m bez większych kłopotów. Głębiej- trzeba zmienić nastawy kontrastu i być może kolor, by uzyskać  25-30m na stronę.

+Zoomowanie bez straty jakości obrazu z okienkiem "lupy", co mi podba się bardziej niż w sprzętach Navico. 

+Rozdzielczość ekranu. – tak, jak napisałem. Prócz Helixów , tylko Garmin oferuje podobne cyferki na wyświetlaczu – jeśli chodzi o ilość pixeli na tej półce ech, ale jest droższy, sprzedawany bez przetwornika.

+Rozbudowane opcje mapowe w trybie  Live Autochart – oczywiście po wykupieniu karty ZeroLines. Na szczęście jednorazowej płatności. Dostępne są trzy rodzaje mapowania: głębokość, twardość dna oraz połacie roślinności. Dostępne są one jako dodatkowe nakładki na mapę. Nieco więcej  o tej sprawie tutaj:Porównanie systemów mapowania na wodzie.

+Kompaktowy przetwornik- XM 9 HW MSI T - HELIX MEGA SI+, DI+, Dual Spectrum CHIRP, łatwy do schowania pomiędzy pawężą a stopą/pędnikiem silnika.

+Programowalne przyciski na panelu frontowym- pozwalają uzyskać bez większego kłopotu dostęp do większości funkcji sonaru.

+Zintegrowany wtyk łączący przewody  wchodzące do echa.

+Możliwość użycia dodatkowego osprzętu od HB- systemu Mega360 oraz przyszłościowego Mega Live.

+Zapis i możliwość obróbki danych dla map, darmowy program do przeglądania danych  - Humwiever, o którym pisałem Tutaj.

Subiektywnie - minusy helixów:

-Brak ekranu dotykowego- z nim byłoby to echo idealne, jak dla mnie.

-Dość skomplikowane menu. Tutaj nie ma podobieństw do Garmina, Raymarine czy Lowrance. Jest po prostu inne, trzeba się przyzwyczaić. Pochodzi ono z poprzedniej generacji HB- czyli serii 11, 9,8,7,6,5,3, z tym samym układem nawigacyjnym i generalnie małą intuicyjnością. To konkurencja ma zrobione lepiej. 

-Nastawy sonarowe- trzeba mieć nieco praktyki, by uzyskać optymalny obraz, ale nie jest to lot w kosmos. Kluczowe parametry dla SI/DI to: prędkość przesuwu ekranu, wyłączenie ostrości oraz balans pomiędzy kontrastem a czułością.

-Brak dostępu do historii obrazu w inny sposób, aniżeli w zapisanym logu sonaru, z odtworzenia w widoku zrzutu i nagrywania. 

-Brak możliwości personalizacji ekranów roboczych- możemy tylko zmienić wielkość podziału ekranu, nie możemy dobrać sobie sami tego, co chcemy mieć na ekranie.

-Mała ilość map socjalnych, to jednak dość drogie sonary i może stąd jest problem w ilości uploadowanych danych na serwery Autochart Liveshare.


Kilka screenów: 









Kanały na Youtube, które warto przejrzeć, myśląc o sprzęcie od Humminbird:



Materiał o Helixach G3/G4- bo w końcu obrazowanie jest takie same:



O czym warto pamiętać z Helixem na wodzie:

- uruchom chirpowanie oraz wyłącz ostrość dla zmniejszenia ziarnistości ekranu w SI. Ustaw prędkość przesuwu ekranu na 3-5, pozostałe ustawienia zależą od głębokości wody,

- pływaj z kartą pamięci- nieważne jaką (max 32 gb, FAT32), będziesz mógł zapisać zrzuty z ekranu oraz zapisywać logi sonaru. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest preinstalowana karta Zerolines,

- schowaj zbędne widoki ekranu w menu widoki/przypisz to, co potrzebne - do programowalnych przycisków,

- uruchom tryb zaawansowany/niestandardowy w menu ustawienia, uzyskasz dostęp do wyświetlania odczytów jednostek na ekranie(napięcie, czas, pozycja, itp. ),

- uruchom funkcję przypisywania zrzutu do waypointa, będzie to bardzo dobre powiązanie miejsca z obrazem, nie trzeba tracić czasu na opisywanie punktu.( funkcja jest dostępna w menu "akcesoria" - ostatnie, prawe menu,

- w menu sonaru wyłącz tryb switchfire maksymalny, regulacje sonaru tradycyjnego staną się dostępne

- jedno z ostatnich update wprowadziło filtr zakłóceń do sonaru bocznego, czego brakowało do tej pory,

- przenoszenie waypointów, robienie update poprzez kartę micro SD- umieszczamy ją w uruchomionym sonarze,

- nanoszenie waypointów na odczyty sonaru bocznego ze scalonymi stronami , bez toni wodnej: 

obarczone jest błędem gps ,tym większym, im większa głębokość (toń) to dość znany bug HB, ale generalnie mało szkodliwy, bo jednak widok toni wodnej i obu stron dna jest tym, który używany jest najczęściej,

- najlepsze palety kolorów: bursztyn, niebieska, ciemnozielona oraz nr 11, która bardzo ładnie wychwytuje twarde dno, co pokazałem u siebie, w tym materiale: 

Szukamy twardego dna z echosondą Humminbird Helix



 

Komentarze

  1. Planuję zakup Helix'a i po tym wpisie będę musiał dołożyć kilka pln'ów do wersji 8. Raz, że większy ekran ale rozdzielczość robi swoje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, realnie to najlepsza opcja, 7mka jest ok, ale dopiero 8 i więcej cali daje dostęp do rozdzielczości i rozbudowy o dodatkowy osprzęt.

      Usuń
    2. I jeszcze jedna sprawa- Msi+ oznacza wzmocnioną moc przetwornika i większy zasięg SI w mhz.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sonar boczny obrazuje ryby? Przegląd screenów od różnych marek echosond.

Subiektywnie o echosondach z sonarem bocznym w rozmiarze 7 cali- bez ekranu dotykowego.

Humminbird Helix - który model wybrać?