Garmin Echomap 92sv UHD review.

 Plotter, który jest opcją najlepszą, by zacząć przygodę z Livescope/Panoptix. Znowu nie zajmę się sonarem tradycyjnym.....bo go nie mam po prostu w swym przetworniku. 

Z takim zamiarem go kupiłem. Nie oczekiwałem cudów, jakości SI, dodałem do niego przetwornik GT30, który nie ma nawet tradycyjnego obrazowania. Jeśli ktoś zamierza iść podobną drogą- może ta garść spostrzeżeń mu się przyda. Od modelu 92 sv różni się tylko oprogramowaniem, które pozwala na obsługę przetworników mega khz czyli gt34, 36, 54, 56.

Tutaj dane o urządzeniu, specyfikacja techniczna, kompatybilne urządzenia itp. 

Tradycyjnie: Garmin ECHOMAP™ UHD 92sv without Transducer | Chartplotter

Garść screenów własnych: 


































Największa zaleta? Obsługa Livescope. To jest gamechanger w określonych warunkach, bez dwóch zdań. Bez dwóch zdań to najtańszy zestaw do obrazowania Live, które jest drogie samo z siebie. Zestaw od Navico o podobnych możliwościach - czyli Elite FS+Active Targer czy przyszłościowy set od HB złożony z Helixa +Mega Live - będą droższe o kilka tysięcy zł.(mam na myśli ceny katalogowe)


Co mi się w tym urządzeniu podoba: 

+ Bardzo responsywny ekran dotykowy,

+ programowalne przyciski, które ułatwiają dostęp do widoków czy funkcji sonaru,

+ Garmin ma świetną obudowę w aplikacje- Active Captain, Connect- gdzie jest możliwość pobierania/uploadu map, przeglądania ich na smartfonie i to wszystko jest darmowe- wystarczy zarejestrować urządzenie,

+ szeroka gama przetworników- najszersza spośród wszystkich producentów, można dobrać i morskie ducery- Gt41/51, na płytką wodę GT30/34, uniwersalne- Gt52/Gt40 oraz inne, z najnowszym Gt56 na czele,

+ ryby się fajnie świecą, lepiej niż w moim SS3D ;)

+ tryb CV, który jest naprawdę dobry w wysokich khz od gt54/56,

+ system mapowania na wodzie- QuickDraw od Garmina - bez płatnych chipów, Chyba największe pokrycie Polski socjalkami- nie zagłębiając się w detale jakości tychże- po prostu są. 

Tutaj do odszukania moje spostrzeżenia o QD

+możliwość wygenerowania mapy struktury dna w programie SonarTRX, dzięki której można zobaczyć co jest na dnie - wklejone na mapę Google Earth,

+obsługa standardu NMEA2000- czyli możliwość wpięcia się np. do silnika spalinowego, czujników pogodowych czy prozaicznego a przydatnego kompasu. 


Co mi się w nim nie podoba?

- Bardzo niska rozdzielczość ekranu, bo 800x400- niższa niż w Strikerach, jedna z najniższych overall współczesnych sonarów,

- matryca, która w słoneczne dni jest mało czytelna, daszek od Berleya powinien tu pomóc sporo,

- ganianie po menu, gdzie w sprzętach od Navico jest dużo łatwiej ustawić SI/ DI,

- ziarnistość obrazu SI, która jest wynikiem i słabej rodzielczości i oprogramowania renderującego obraz na ekranie. Lipcowe update miało podnieść szybkość pingowania, by zwiększyć ilość wysyłanych/odbieranych danych z przetwornika, jakoś nie dopatrzyłem się tego dobra na ekranie, 

- brak możliwości sparowania z aplikacją do mirrora, to jest dostępne ale w najwyższym tierze garminowskich ech- GPSmap. Dla mnie to ważne, bo mógłbym wtedy robić lepsze materiały o tym sprzęcie ;) a tak pozostaje tylko kamera ustawiona na wprost ekranu,

-mapowanie jednego rodzaju- bo QD to tylko mapy głębokości. Wkurza w nich ograniczona liczba odcieni w danym kolorze- dla przypisania kolejnym izobatom, 

- nie ma softu do robienia map z danych od Garminów, by je przeglądać trzeba gimnastyki, soft - Homeport jest jaki jest. 

Homeport 


Na wodzie z 92 UHD pamiętaj o:

-Zabraniu karty sd do robienia screenów( kilkusekundowe przytrzymanie przycisku ekranowego "główny").

- Sprawdź, czy woda, na której chcesz pływać- jest już zmapowana  w QD i wisi na portalu Connect/ActivCaptain app- pobierz i używaj.

- Nie używaj Si na całym ekranie, dodaj standardowy sonar/CV lub mapę, bo zmniejszone okno sonaru bocznego o 20% daje lepszej jakość obraz SI. To największe zaskoczenie pływania z 92, nie wiem czy jest tak w innych modelach, w każdym razie sprawdzone. 

- Najlepsza paleta do świecenia ryb to granatowa, dalekiego zasięgu jest stara miedziana( minimalny kontrast i 100% jasności) Pomarańczowa też jest niezła, ale na bliższe dystanse. Nowe palety kolorów Vivid- no są, ale jakiegoś wow na tym ekranie nie robią.  To pliki demo, materiał z ręki kręcony więc jakości za bardzo tutaj nie widać. 



-Livescope to osobny temat, nie czuję się na siłach, za mało z nim pływałem efektywnie wykorzystując możliwości, natomiast pod koniec roku zmieniłem wodę, gdzie mogłem wykorzystać tryb perspektywy i działo się:


Zaznaczam, że obraz na ekranie nie jest ładny, to surowe dane- bez filtra zakłóceń, TVG. Takie nastawy dają najlepszą detekcje przynęty wrzucanej do wody. Obraz dopieszczony korektorami jest dużo lepszy, spokojnie widać dołki krarpiowo/karasiowe, jakieś resztki drzew czy kępy zielska.  Bardzo ważna sprawa- rozdzielczość ekranu echomapa nie ma wielkiego wpływu na rozdzielczość obrazu z Livescope, gdzie moduł generuje sygnał, który pchany jest złączem Network do ekranu. 

Zastanawiam się, czy go nie sprzedać, by poszukać ekranu z serii GPSMap, ot zima bez lodu i głupie pomysły przychodzą do głowy ;)




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Subiektywnie o echosondach z sonarem bocznym w rozmiarze 7 cali- bez ekranu dotykowego.

Humminbird Helix - który model wybrać?

Jak sonar boczny obrazuje ryby? Przegląd screenów od różnych marek echosond.