Lowrance HDS Pro, Active Target 2, moduł S3100- nowości Lowrance na 2023r.
Lowrance HDS Pro
*materiał opatrzony własnymi komentarzami i przewidywaniami, które mogą ale nie muszą być trafne.
Co nowego?
- Nie będzie modelu z ekranem o przekątnej 7 cali
- Dostępne będą modele o przekątnych 9, 10, 12, 16 cali, rozdzielczości zostają jak były Full HD w 16tce , 800 pxl w pionie w 12tce i 720 w 9, 800 w 10 cali.
- Nowy przetwornik o nazwie Active Imaging HD w kilku odmianach.
- Złącze transmisji danych o przepustowości 1Gbit oprócz tradycyjnego portu ethernetowego
10 calówka od Lowrance- powrót do korzeni serii HDS.
Bardzo ciekawie wygląda HDS Pro 10 cali- wyższy ekran to większa rozdzielczość w pionie- kluczowa dla jakości obrazowania tradycyjnego, Structure Scan i Down Imaging. Będzie chyba 800 pxl w pionie. Do tego dwa programowalne przyciski- w sumie 5 opcji przypisania funkcjonalności, bo przycisk pages, także będzie można zaopatrzyć w konkretną funkcję- zrzut ekranu, zatrzymanie sonru a nawet zakotwiczenie silnika dziobowego - jeśli mamy takowy zintegrowany z ploterem.
Dodatkowe opcje nakładek mapy:
- nakładka Active Target w trybie scout
- nakładka na mapę obrazowania Ghost 360- i to będzie bardziej funkcjonalne niż w osobnym ekranie, bo są koordynaty możliwe do uzyskania, waypointy, ocena odległości do obiektów.
Usprawnienia nawigacyjne z silnikiem dziobowym:
- dodano funkcje opływania wokół waypointa
- dodano funkcję dopływania do określonego dystansu od punktu, by np. nie napływać rybom na głowy
- dodatkowa możliwość użycia linii kursu z kompasu Active Targeta na widoku mapy
Active Imaging HD - nowy przetwornik a w zasadzie cztery opcje + piąta do silnika dziobowego Ghost
Najważniejsza informacja jest taka, że będzie to przetwornik uniwersalny, trzyzakresowy obrazowaniu bocznym i wertykalnym wysokiej rozdzielczość (Down Imaging):
StructurScan - sonar boczny o częstotliwościach chirp 455, 700 i 1075 KHz
Down Imaging o częstotliwościach chirp 455, 700 i 1275 KHz
Kolejna nowość - chirp w obrazowaniu bocznym i DI. Dzięki temu będzie lepsza jakość obrazu, ponieważ zgodnie z zasadą działania chirp - czyli generowania obrazu na ekranie na podstawie połączonego obrazowania z określonego zakresu częstotliwości, w której pracuje sonar- a nie tylko jednej, generowanej w sposób ciągły. To przekłada się na jakość obrazowania niezależnie od trybu, poprawia detalizację obrazu.
Obraz w częstotliwości 700 KHz będzie miał zasięg niewiele mniejszy niż przy częstotliwości 455 KHz i większy niż w używanej do tej pory częstotliwości 800 KHz. Znikają charakterystyczne dla 800 kHz ciemne pasma na styku toni wodnej z dnem. Nowa częstotliwość - 1075 KHz jest rozsądnym kompromisem pomiędzy zasięgiem skanowania na różnych głębokościach i jakością obrazowania, bo te rzeczy są ze sobą powiązane.
Down Imaging w częstotliwości 455, 700 KHz oraz 1275 KHz to dużo większa dokładność w skanowaniu wertykalnym w wysokiej rozdzielczości, niż było do tej pory.
Sonar tradycyjny zostaje 83/200 kHz w podstawowym przetworniku AI HD
Kompatybilność z innymi urządzeniami Lowrance:
Dla urządzeń z serii HDS Live, HDS Carbon, Elite FS przetwornik Active Imaging HD wymaga użycia dodatkowego modułu o nazwie S3100, który zapewnia obróbkę sygnału z nowego przetwornika i uzyskania obrazu z częstotliwości 1075 kHz chirp w obrazowaniu bocznym i 1275 kHz w obrazowaniu Down Imaging
Fish Reveal na sonarze bocznym
Znana od lat funkcja nakładania widoku odczytów z toni obrazowania tradycyjnego na obraz Down Imaging doczekała się ulepszenia. Widok toniowych obiektów będzie nakładany także na obrazowanie boczne. Cel wiadomy - poprawić detekcję ryb na widoku, który dostarcza najwięcej informacji. Widok odczytów na obrazowaniu bocznym ma ułatwić interpretację użytkownikom tego systemu. Uwaga! wymaga dodatkowego modułu S3100 oraz przetwornika Active Imaging HD FR także dla najnowszych urządzeń z serii HDS Pro. Na podobnych zasadach będzie działać to z urządzeniami HDS Live, Carbon, Elite FS
Navico nie odcina się od przeszłości, technologie Livesight, StructureScan 3D oraz Active Imaging, Active Target będą nadal wspierane, to dobra wiadomość dla posiadaczy osprzętu, tak samo będzie możliwość wbudowania w istniejącą sieć ethernet nowych urządzeń z serii HDS Pro.
Active Target 2
Kompatybilność- urządzenia z serii HDS Pro, HDS Live, HDS Carbon oraz Elite FS
Moduł- nowy, choć wygląda dokładnie tak samo jak poprzednik.
Nowy przetwornik i funkcje
Łączenie obrazowania live z dwóch przetworników Active Target
Nowa kolorystyka- coś, co musiało być zrobione. Nowe kolory 7-8 , czyli warianty multicolor - poprawią detekcję obiektów toniowych, także blisko dna. Brakowało ich w pierwszej generacji Active Target, miał je przecież protoplasta live systemów od Navico, czyli Livesight. W menu prezentują się tak:
- AT/AT2 może być źródłem obrazowania tradycyjego
- dodanie pośrednich zakresów zasięgu - np nie 8 i następny 15m tylko pomiędzy nimi- co 2m.
- dwa niezależne kanały sonaru tradycyjnego o mocy do 1KW, High-Med-Low Chirp, High-Wide
- wymagany dla uzyskania mega-częstotliwości przetwornika AI HD w urządzeniach kompatybilnych z nim ale nie obsługujących tejże bezpośrednio( HDS Live. Elite FS, Carbon)
- komunikacja złączem Ethernet x 2 bo urządzenie otrzymało nowy wariant Ethernet portu 1Gb wymagany dla uzyskania nakładki danych fish reveal na obrazowaniu bocznym w urządzeniach HDS Pro, Live, Carbon, Elite FS
Podsumowanie:
Navico wprowadziło duże zmiany, których brakowało od dawna w zakresie przetworników combo - dodali częstotliwość Mega kHz do obrazowań bocznego i wertykalnego DI. Active Target doczekał się funkcjonalnych usprawnień oraz wyeliminowania jego największych słabości z pierwszej generacji AT- zakłóceń pochodnych od innych sonarów używanych jednocześnie oraz palet monokolorystycznych. Usprawnienia w nakładkach mapowych są o tyle istotne, że możemy "rozglądać się" po mapie z wykorzystaniem dostępnych technik obrazowania live czy obrazu typu 360 view- jeśli ktoś korzystał z tej funkcji w swym zestawie elektroniki pokładowej. Zmiany mocno na plus- gdybym miał krótko podsumować to, co udało się nazbierać z różnych źródeł. I jeszcze jedna refleksja- na nowych zmianach softowych skorzystają też posiadacze starszych ekranów i Active Targeta pierwszej generacji.
Fish Reveal na sonarze bocznym może być istotną nowością, nie mam zdania w tym temacie, ponieważ praktycznie nie używam tego rodzaju nakładki.
Znaki zapytania:
- Ceny za model 10 cali i jego rozdzielczość
- Tryb przestrzenny obrazowania w module S3100
- Zasięg detekcji przynęt w trybie Active Target
- Realny zasięg obrazowania w wysokich częstotliwościach na sonarze bocznym.
- Sonar tradycyjny w przetwornikach combo - idziemy do przodu, czy zostaje to, co było przez ostatnie lata?
- Obsługa nowych technologii w Carbonach- jakieś zamieszanie z tym jest. Trzeba czekać na oficjalne dane, bo w opisach osprzętu było, że tak a np. w S3100 zniknął Carbon z listy.
Odpowiedzi- zapewne już niedługo w materiałach testowych, które mam nadzieję, będą udostępnione równocześnie z oficjalnymi informacjami na temat nowości od Navico.
Post Scriptum
Rynek mocno się wyrównał, Lowrance będzie teraz na półce Garmina, bo przetwornik live nowy......wygląda dokładnie tak samo jak LVS34. Mega khz na bocznym/DI jest. Jestem ciekaw, jaka będzie odpowiedź Garmina , po części nowe funkcjonalności AT2 i garminowskie wnioski patentowe dają odpowiedź na to. Pozostaje teraz czekać na uporządkowanie spraw software w sprzęcie Humminbird, ma się to stać w tym roku jeszcze i.....potencjalny nabywca będzie miał naprawdę ból głowy, co wybrać. Tak naprawdę różnice są na tym etapie rozwoju sprzętu- kosmetyczne.
M.K.
A tutaj fińskie testy Active Target2, patrząc po aurze- to niezbyt odległe, taki sam wniosek po dostępności urządzeń, a w zasadzie jej braku. Czyli dość pospieszne release było. Oby nie skończyło się problemami jak z AT pierwszej generacji - na początku produkcji/dystrybucji tegoż.
Ciekawe czy sprzedawać HDS Live czy zakupić tylko przetwornik z modułem. 👍💪
OdpowiedzUsuńNie grozi mi ta opcja w przyszłości ;)
UsuńCzy nowy przetwornik będzie pasować do jak by to powiedzieć do starego hdsa?
OdpowiedzUsuńBędzie- po update softowym erkanu. Natomiast na stan wiedzy mej do uzyskania MHz na bocznym i DI potrzebny będzie moduł sonarowy S3100.
Usuń