Humminbird Helix - który model wybrać?
Sprawy rozmiaru ekranu to rzecz indywidualna, uzależniona od potrzeb i możliwości finansowych.
Helixy na stronie producenta z opcją porównywarki
2 lata temu pisałem o nich na blogu:
Mega SI czy Mega SI+ ?
Tutaj sprawa jest prosta. Ulepszony Mega Side Imaging + dostępny jest od 3 generacji tych urządzeń, w rozmiarach od 8 do 15 cali w modelu Helix. Czyli w rozmiarze 7 cali nie będzie wzmocnionego MHz oraz częstotliwości 800 KHz na Side i Down Imaging, zostaje Mega SI pierwszej generacji i 455KHz w obu obrazowaniach w wysokiej rozdzielczości.
Oznaczenie modelowe N
Zaawansowane, współczesne echosondy są często centrami zawiadywania na pokładzie łodzi dodatkowym osprzętem: silnikami dziobowymi, autopilotami, dodatkowymi modułami sonarowymi, radarem czy tworzą sieć kilku ekranów jednej firmy dla współdzielenia danych nawigacyjnych, sonarowych czy wynikłych z użytego osprzętu. W przypadku Humminbirdów jest nawet nazwa całego "ekosystemu", czyli One Boat Network. Echosonda może tworzyć połączenia z dodatkowym osprzętem od Humminbird ( echosondy, przetworniki, osprzęt), Minn Kota (silniki dziobowe, Talon- mechaniczne kotwiczenie za pomocą "nóg"), Canon ( downrigerry- windy trollingowe). I właśnie do komunikacji w sieci urządzeń (nie w każdym wypadku) potrzebna jest litera N- network. Czyli mówiąc wprost- jest to złącze komunikacji w standardzie Ethernet dla urządzeń Humminbird. Bez niego nie da się połączyć funkcjonalnie dla nawigacji Helixa z silnikiem dziobowym Minn Kota( który swoją drogą także musi być przystosowany do komunikacji z echosondą - czyli wersja I-Pilot Link przetwornika Mega Live, stabilizowanej kompasem obrotnicy do Mega Live o nazwie Target Lock). Jeśli nie mamy Helixa z oznaczeniem N- nie będzie możliwe zbudowanie sieci urządzeń, wymiana danych pomiędzy ekranami. Jeśli mamy kilka urządzeń komunikujących się z echosondą za pomocą sieci Ethernet- będziemy musieli zainwestować w moduł- 5 Port Ethernet Switch , czyli rozgałęźnik sieci Network i do niego będziemy wpinać kablami poszczególne urządzenia i integrujący cały system ekran echosondy:
Standardowym gniazdem i wtyczką Ethernetu jest okrągła wtyczka i gniazdo, do komunikacji z Helixem potrzeba adaptera kabla:
Adapter kabla Ethernet do Helix
Od Chirp GPS do Chirp Mega SI+
Typoszereg Helix ma kilka odmian różniących się możliwościami, przetwornikami i co za tym idzie ceną. Aktualna oferta Helixa to generacja 4 i prezentuje się ona tak
Chirp GPS, - obsługa sonaru tradycyjnego, GPS
Chirp SI- obsługa sonaru tradycyjnego, GPS, Side Imaging 455KHz
Chirp Mega DI GPS, obsługa sonaru tradycyjnego, GPS, Down Imaging
Chirp Mega DI+ GPS, obsługa sonaru tradycyjnego, GPS, Down Imaging+
Chirp Mega SI GPS, obsługa sonaru tradycyjnego, GPS, Down Imaging, Mega Side Imaging
Chirp Mega SI+ GPS obsługa sonaru tradycyjnego, GPS, Down Imaging+, Mega Side Imaging +
Poza jedną sytuacją, nie ma możliwości zwiększenia funkcjonalności echosondy prostą podmianą przetwornika: np. mamy model Chirp GPS i chcemy do niego użyć przetwornika Mega Side Imaging. Nie zadziała to, urządzenie nie wykryje wysokich częstotliwości w obrazowaniu SI/DI. A ta jedna sytuacja to obrotowy przetwornik Mega 360 Imaging. Dodaje on funkcjonalność sonaru bocznego także do urządzeń o oznaczeniu modelowym Mega DI. Natomiast sam w sobie oferuje obrazowanie Mega SI pierwszej generacji, w modelach MSI+ włączenie przetwornika Mega 360 Imaging zastępuje obrazowanie MSI+ na MSI. Nie można mieć jednocześnie obrazowania dookólnego i po przełączeniu widoku na sonar boczny- Mega Side Imaging + . Trzeba w ustawieniach systemowych "zapomnieć" Mega 360 i wtedy powróci obraz sonaru bocznego MSI+
Podsumowując:
Należy dokładnie czytać oznaczenia poszczególnych modeli, by nie było rozczarowań, że zamiast wszechstronnego urządzenia kupiliśmy sprzęt w atrakcyjnej cenie ale bez potrzebnych nam funkcjonalności. Najbezpieczniej kupić modele najwyższe z danego rozmiaru ekranu, z obsługą pełnego spektrum częstotliwości czyli MSI+ N (8-15 cali) a w rozmiarze 7 sugeruję G4, bo ma dużo lepszy obraz niż G3- 600pxl w pionie robi robotę. Tutaj- jeśli nie mamy ambicji wykorzystania sieciowego tego urządzenia po dokupieniu innego Helixa N- nie trzeba inwestować w Ethernet, nasza 7mka będzie trochę tańsza bez tego dodatku.
A tutaj letnie zapoznanie się z Helixem 7G4, którego udostępnił mi dystrybutor - outdoorsadventures.eu.
Maciej Kozyra.
Komentarze
Prześlij komentarz